технічне меню
Титул
       
    Дружина
    Походи
заголовний рис

 

 

 Походи і Битви
     
 
Дата події Подія Зміст події
860 Похід русин на чолі з Аскольдом на Константинополь На світанку руські ладді вдерлися до бухти Золотий Ріг. Пізніше підійшла й піша рать. Імператор Михаїл в цей час перебував в поході проти арабів. Залишивши військо імп. повернувся в оточену столицю. Шляхом важких переговорів та поступок йому вдалося переконати Аскольда зняти облогу.
890 Похід Олега на древлян, сіверян і радимичів. Олег, згідно свідчення Нестора, «почав воювати проти древлян і, підкоривши їх, брав з них по чорній куниці». Далі «відправився Олег на сіверян і переміг їх, і наклав на них легку данину й не дозволив їм платити данину хозарам, мовивши так: «Я ворог їм, і вам платити нема чого». І далі: «Послав Олег до радимичів, питаючи: «Кому даєте данину?» Вони ж відповідали: «Хозарам». І сказав їм Олег: «Не давайте хозарам, але платіть мені»... І панував Олег над полянами і древлянами, і сіверянами, і радимичами, а з уличами й тиверцями воював».
907 Похід Олега на Константинополь Скориставшись з війни Візантії з арабами, дружини русин на чолі з Олегом облягли Константинополь. Вступити до бухти Золотий Ріг невдалося через піднятий ланцюг. Тому ладді було піднято на колеса, запряжено волів і коней, що справило на обложене місто велике враження. Облога закінчена миром і торговим договором.
909-910 Похід Олега на Каспій Київське військо піднялося на ладдях Доном. Потім по Волзі спустилися на Каспій, тримаючись зах. берега русини дісталися Дербента, там (можливо) розбиті персами.
912-913 Похід Ігоря на Каспій  
941 Похід Ігоря на Константинополь Похід виявився невдалий по причині знищення руського флоту "грецьким вогнем" - розбрискування запаленої нафти на відстань. Торгівельні вигоди довелося применшити.
944 Похід Ігоря на Каспій Руська дружина суходолом досягла Дербета, по дорозі підкорили аланів, які взяли участь у подальшому поході. Морем військо спустилося до гирла Кури. По річці дісталися до сильної міцності Бердаа. Зайнявши Бердаю русини з відтіля проводили спустошення навколишніх земель. Пробувши в Закавказзі півроку русини повернулися на Русь морем.
945 Древлянська війна Обкладені великою даниною повстали древляни. Їхній племінний князь Мал убив Ігоря і вчинив похід на Київ. Дружина Ігоря Ольга розправилася з послами Мала. Руські і варяжські дружини на чолі з Свенельдом розгромили древлян і знищили їхню столицю - Іскоростень.
966-967 Похід Святослава на Хазарію Підкоривши колишніх данників хазар - вятичів, Святослав погромив Волжських болгар - союзників хазар і спустився Волгою до хазарської столиці Ітіль. Біля її стін русини розбили переважаючі сили кагана. Потім спустошили Пн. Прикавказзя, підкорили ясів (алан) і косогів (адиге). Доном піднялися і зайняли хазарську міцність Саркел (Біла Вежа). З великою здобиччю і славою Святослав повернувся до Києва.
968 Похід Руси на Хазарію Продовжуючи набіги хазари викликали на себе новий похід (очолений воєводою?).Обидві столиці Хозарії (стара — Семендер і нова — Ітіль) були зруйновані й спалені русами, населення почасти загинуло, почасти втекло за Кавказ.
968-971 Болгарська кампанія 968 Святослав вчинив похід до Болгарії і закріпився на Дунаї. Імператор Никифор Фока намагався перейняти вплив у Болгарії і напустив на Київ печенігів. Відбивши кочівників Святослав 969 знову на Дунаї. Тим часом у Візантії стався переворот і владу захопив Іоан Цимісхій, який намагався не ворогувати з Русією. 969-970 Святослав воював Пн-Сх Болгарію. 971 Цимісхій великими силами обложив Святослава в Доростолі. Русини довго трималися але змушені були пітти і залишити Подунав'я.
980 Походи Володимира на хорватів, дулібів, вятичів і радимичів Після міжусобиць по смерті Святослава, Володимир захопивши владу за допомогою варягів. Він вчинив підкорення бунтівних племен.
981 Похід Володимира на Червону Русь Володимир повернув давні етнічні українські землі - Переяслав і Червень, які перебували у владі чехів ще за Великоїморавії. Чехія, в цей час тиснена уграми втратила Словакію і Краків.
983 Похід Володимира на ятвягів В ході походів на західні землі, Володимир звільнив Берестій і Дорогочин від набігів балтійських племен ятвягів. Також оволодів річковими шляхами по Німану, Бугу і Віслі у напрямі Балтійського моря.
985 Похід Володимира на радимичів, вятичів і волжських болгар Подальші походи на бунтівні племена. Підкоривши їх, Володимир намагався взяти данину з Волжської Болгарії, але невдало. Підписання договору про мир і торгівлю з булгарами (а через них - з арабами).
988 Похід Володимира на Херсонес Надавши військову допомогу Візантії, Володимир вимагав в дружини візантійську царівну. Не отримавши відповіді Володимир пішов на візантійські володіння в Криму. Здобувши Херсонес (Корсунь) Володимир добився поступок Візантії.
1030 - 1031 Походи Ярослава на Червону Русь Здобувши владу в Києві, Ярослав повернув Червенські міста. Ці західноукраїнські міста в 1018 - 1022 захопив Болеслав Хоробрий за час агресії на Русь. Скориставшись з міжусобиць в Польщі, Ярослав 1030 повернув Белз. 1031 вже разом з Мстиславом - Червень і Перемишль.
1030 Похід Ярослава на чудь (естів) Похід імператора Ярослава на Пн-Зх землі - Полоцьк та племена фінські - чудь. Заснування Юрієва.
1036 Битва під Києвом Ярослав Мудрий на чолі руських дружин розгромив печенігів. На честь перемоги було закладено Софію Київську.
1047 Похід Ярослава на Мазовію Польща перебувала в міжусобицях. Ярослав підтримуючи Краківського князя Казимира, здійснив похід з метою придушення феодального повстання в Мазовії.
1065, 1066 Походи Всеслава на Псков і Новгород Бунтівний полоцький князь Всеслав захопив 1065 Псков, а 1066 розграбував Новгород.
1067 Битва на р.Немизі Ярославичі розбили полоцького князя Всеслава на р.Немизі неподалік Мінська. Бунтівного князя увязнено в Києві.
1068 Битва на р.Альті На Русь вторглися половці. На р.Альті в Переяславській землі їх зустріли Ярославичі. Вночі кочівники зненацька напали і розбили русин.
1078 Битва в урочищі Нежатина Нива Обєднані війська старших Ярославичів - Ізяслава і Всеволода розбили Олега Святославича (їх племінника) в урочищі Нежата Нива поблизу Чернігова. Олег, який перед цим при допомозі половців захопив Чернігів, подався в Тмутаракань. В битві загинув Київський князь Ізяслав Ярославич.
1092 Битва на р.Стогні По смерті Всеволода, на Русь вдерлися половці. Святополк попросив допомоги у Володимира Мономаха, становище якого було не стійке. На річці Стогні русини зазнали поразки
1095 Похід за Сулу Володимир Мономах став княжити в Переяславі. Одразу здійснив похід за Сулу в місця кочування половецьких орд і розбив їх.
1096 Битва на р.Коломні Після того як Олега Гориславича взято по облозі в Стародубі, він дав згоду Володимиру Мономаху і Святополку Ізяславичу брати участь в князівських зборах. Олег цього не виконав. На Суздальщині над річкою Коломноною його розбив син Мономаха - Мстислав. Чернігів перейшов до Давида Святославича.
1103, 1107, 1109 і 1111 Походи руських князів на чолі з Володимиром Мономахом проти половців Володимир Мономах обєднав усіх руських князів і очолив кілька походів проти кочівників, які набігали на південні межі Київської держави. Половецькі орди були розбиті і надовго відкочували на Кавказ.
1116, 1130 Походи Мстислава на чудь Мстислав Великий під час правління в Новгороді і пізніше здійснював багаторазові походи на чудь(естів), які платили данину але постійно піднімали бунти.
1127, 1129 Походи Мстислава на Полоцьк В Полоцьку виникали все сильніші відцентрові сили. Мстислав Великий мав на меті повернути Полоцьку землю під вплив вел.князя. Вигнав князів і захопив Мінськ. Та по смерті Мстислава Полоцьк все ж відокремився.
1131 Похід Мстислава на Литву Мстислав Великий наклав данину на язичників литовців.
1151 Битва на Перепетовому полі Київський князь Ізяслав Мстиславична на Перепетовому полі поблизу Києва розгромив Юрія Долгорукого (свого дядька), який на чолі суздальців в союзі з Ольговичами і половцями вдерся в Київську землю. В Чернігіві закріпилися Давидовичі. Загарбницькі плани Долгорукого було припинено до 1155, смерті Ізяслава ІІ.
1152 Битва під Перемешлем Під Перемишлем на Галичині обєднані сили Ізяслава ІІ і Гези ІІ (угри) розбили Володимирка Володаровича. Причини протистояння - союзництво Володимирка з Юрієм Долгоруким і порубіжні київські землі.
1168 Похід на половців Спільний похід руських князів на чолі з Мстиславом ІІ на половців. В поході брали участь Ольговичі, які пасивно ставилися до кочівників і часто використовували їх проти руських князів.
1169 Падіння Києва Розграбування Києва Андрієм Суздальським, який привів на "Матір городів Руських" суздальських князів, смоленських Ростиславичів, чернігівських Ольговичів. Протистояти було нікому - київсько-волинська рать була в Новгороді, де вирішувався міжкнязівський конфлікт.
1173 Битва під Вишгородом Розпалювання суздальським князем Андрієм Боголюбським міжусобиць на Русі привели до вокняження в Києві його брата Всеволода. Смоленські Ростиславичі оглавили опозицію і вигнали Всеволода. Та від армії суздальців і їх союзників Ольговичів змушені були оборонятися в Вишгороді. На поміч прийшов Ярослав Луцький і українські князі розбили загарбників під Вишгородом. Подальшу агресію Андрія зупинила його смерть в 1174.
1183, 1185, 1190 і 1191 Походи на половців Ряд спільних походів руських князів на чолі з київ. князем Святославом ІІІ (Ольговичі) і Рюриком Ростиславичем (володів Київською землею) проти половців. 1185 розбито половців хана Кончака на Хоролі.
1185 Похід Ігоря Святославовича на половців Похід новгород-сіверського князя Ігоря оспіваний в "Слові о полку Ігоревім" виявився невдалим. Князь потрапив у полон але невдовзі втік.
1200, 1203 Походи Романа на Київ Роман Мстиславич, який 1199 обєднав Галицько-Волинську державу, заявив права на Київ (тричі до 1170 належав його батькові). 1200 вигнав з Києва Рюрика Ростиславича і посадив 1201 там родича Інгвара Луцького. 1203 знову витіснив Рюрика (після його ганебного розграбування столиці) і залишив посадника. Кияни до князя ставилися прихильно.
1202, 1204 Походи Романа на половців Маючи відповідальність, як великий князь за південні рубежі, Роман Мстиславич здійснював походи проти кочівників. Обидва рази половці були повністю розгромлені.
1203 Друге падіння Києва Рюрик Ростиславич (кол. київ. кн.) з Ольговичами і половцями розграбив Київ (помста киянам, що ті впустили Романа Волинського до Києва).
1205 Похід Романа на Польщу Втручаючись в польські міжусобиці Роман Мстиславович здійснив похід проти малопольського князя Лешка Білого. Під Завихостом під час короткотривалої сутички князь Роман загинув.
1216 Липицька битва Битва на р.Липиця між Мстиславом Удатним ((Смоленська династія Ростиславичів)княжив тоді в Новгороді), Костянтином Всеволодовичем Ростовським проти Ярослава(Переяслава-Заліського) і Юрія (Клязьминського) Всеволодовичів (брати останнього). Причина - влада в Новгороді та Володимері на Клязьмі. Ярослав утискав Новгород, намагаючися ним заволодіти. Мстислав Удатний разом з псковською, смоленською і ростовською раттю завдав поразки володимиро - суздальським князям. Ярослав відмовився від Новгорода, а Костянтин посів у Володимирі на Клязьмі.
1223 Битва на р.Калка Частина армії Чінгісхана з кращими полководцями Субудаєм і Джебе вторглася в Половецькі степи, ті попросили допомоги у Руси. Руські князі вирушили в похід і глибоко в степу зустрілися з татарами. Мстислав Удатний вирішив один розбити ворога і перейшов у наступ. Його важкоозброєним кіннотникам вдалося потіснити татар. Ті вдарили по половцям, які не витримали і побігли. Втікаючи половці налетіли на руський табір. Це призвело до паніки в руському стані, який зазнав прикрої поразки. Мстислав Удатний рятуючись від гонитви, знищив засоби переправи через Дніпро, чим залишив інших князів на загибель. У битві було ранено Данила Романовича - майбутнього короля Руси. В битві загинули Мстислав ІІІ - вел. кн. Київський, Ізяслав Луцький, Олександер Турівський, Святослав Канівський, Святослав Шумський, Андрій (удільний Смоленський), Мстислав Святославич Чернігівський. Поразка відкрила в майбутньому шлях Батия на Русь.
1227 Битва під Звенигородом Мстислав Мстиславич Удатний, який княжив 1221 - 28 в Галичі, розбив під Звенигородом угрів. Угри зазіхали на Галич після того, як самі галицькі бояри привели угорського кор-ча Коломана(1214). Угорський кор. Андрій зазнав цілковитої поразки і відмовився від зазіхань.
1229 Похід Данила на Великопольщу та Сілезію По смерті Лешка Білого Польщу роздирали міжусобиці. Данило Романович для підняття свого впливу в регіоні і подальшої боротьби за Галич здійснив похід на Каліш (Велика Польща). Він підтримував Конрада Мазовецького (брат Лешка) проти Володислава Старого. Конрад правив у Кракові до 1232.
1238 Битва під Дорогичином Данило Романович розбив і звільнив від рицарів хрестоносців Дорогичин на Волині. Перша перемога над Хрестоносцями на Русі.
1238 Похід Данила на Галич Другий і успішний похід Данила Романовича на Галич проти тамішніх бояр. Відновлення Галицько-Волинської держави.
1238 Битва на р.Сить Битва на річці Сить біля Углича між володимиро-клязьменським князем Юрієм Всеволодовичем і монг. темником Бурундаєм - полководцем Батия (внук Чингісхана). Монголи зненацька напали на табір суздальців і розбили їх. Загинули Юрій Всеволодович, Василь Ярославльський, Всеволод Ростовський і вся родина Юрія при падінні Володимира на Клязьмі.
1240 Оборона Києва Оборона Києва від навали монгольських орд Батия. Намісник Данила Галицького в Києві тисяцький Дмитро мужньо тримав оборону. Київські мури не витримали напору обложних машин монголів, будувати які їх навчили китайці. Мури впали, більшість киян загинуло, багато люду загинуло в склепіннях Десятинної церкви. Після падіння Києва Русь більше не могла протистояти монголо - татарському ігу.
1243 - 1244 Похід Данила на Люблін Після монгольської навали Данило Романович повертав вотчину. Щоб забеспечити спокій з заходу, здійснив похід на Люблін проти Болеслава V, допомагав свому союзнику Конраду. Та все одно Конрад зазнав поразки, що послужило для агресії в 1245.
1245 Битва під Ярославом Данило Галицький разом із братом Васильком розбили під Ярославом, що на Перемишльській землі - сили угрів і поляків, які прийшли на Галичину після монгольської навали. Загарбники підтримували на галицький престол Ростислава (із Ольговичів) який мав перетворитися на їх маріонетку. Данило на голову їх розбив і повернув собі Галич.
1248, 1254 Походи Данила на ятвягів Походи мали за мету контроль річкових шляхів по Німану, Бугу і Віслі у напрямі Балтійського моря.
1250,
1251 - 1252
Походи Данила на Литву Походи мали на меті стримування загарбницьких планів литовсько князя Міндовга, який вчиняв агресію на руські землі Білої і Чорної Русі. Походи завершилися миром і спільними діями проти Тевтонського ордену. Міндовг видав дочку за сина Данила - Шварна.
1253 Похід Данила на Чехію Данило Галицький втрутився у війну за Австрійську спадщину. Бела ІV Угорський підбив Данила здійснити похід на Пшемисла ІІ Оттокара Чеського, пообіцявши посадити вассалом в Австрії сина Данила - Романа. Данило разом з пол. кн. Болеславом Соромливим вступили в Сілезію і Моравію. Було здобуто Опаву та Глубчицю, але більших результатів похід не дав. Бела і Пшемисл поділили між собою Австрійські землі.
     
 
     
     
Петрівка.2007-2008